A függőség önmagában sem nem pozitív sem nem negatív. Egy baba például függ a mamától, de egy kábítószeres függ magától a szertől. Jelentését igazából a szövegkörnyezet határozza meg. Ezért a kóros függőségi állapotokat szenvedélybetegségeknek vagy addikcióknak nevezzük. A kóros függetlenségi állapotok esetében pedig autisztikus magatartás alakulhat ki.
Az addikt személy kényszeres viselkedési mintákat követ, a normális vagy enyhén deviáns viselkedés fékezhetetlen és elszabadul, mintegy uralkodóvá válik. Mind az egyén, mind környezete szenved tőle.
Bizonyos függőségeket a társadalom teljesen elutasít, ilyen az alkoholizmus, a kábítószer szenvedély –bizonyosakat pedig jobban tolerál, ilyen például a dohányzás, a személyi függőség vagy a munkamánia.
Kémiai anyagok által kiváltott addikciók
- Legális szerek: nyugtató, altató, fájdalomcsillapító, kedélyjavító, anabolikus szteroidok, ragasztó, hígító, alkohol, nikotin, koffein.
- Illegális szerek „drogok”: anfetamin (speed, extasy), LSD, marihuána stb.
Viselkedési addikciók
- Például kényszerbetegségek, mint a kleptománia, vásárlásmánia
- Evési zavarok
- Szex- és szerelmi függőségek
- Társ- és kapcsolati függőség
- Munkaszenvedély
- Játékszenvedély
- Számítógép/internet/TV-függőség
A függőségekkel kapcsolatos beavatkozási folyamat
A függőségek esetében az egészségfejlesztő intervenciós (beavatkozás, közbeavatkozás) folyamatot vezet végig, amelyben előre megtervezett életmódváltoztatás történik meghatározott protokoll alapján, a megfelelő kompetencia szintig. A kívánt „egészséges életmódot” az egészségfejlesztő határozza meg. A tevékenység összeköthető alternatív terápiás megoldásokkal. Ilyen a NADA protokoll vagy pl. a biofizikai orvoslás.